\

Daty imienin Katarzyny

Imieniny- święto imienia. Każdy z nas takie obchodzi. Jedni do wyboru w ciągu roku mają wiele dat do wyboru, by ustalić kiedy chcą świętować, inni niestety wyboru specjalnego nie mają, gdyż ich imię pojawia się tylko raz w kalendarzu. Katarzyna z pewnością do tych imion nie należy. Jak można się łatwo przekonać kartkując strony pierwszego lepszego kalendarza imieniny Kasi są kilka razy w roku. Oczywiście każda Katarzyna, może obchodzić je tylko war w roku, jednak jakże duży to komfort jeśli ma się do wyboru kilka dat.

Rozpoczynając od początku roku pierwsza taka data przypada na 2  luty. W ogóle w tym miesiącu Katarzyny jest jeszcze 13 lutego. Szczególnymi szczęściarami są wszystkie te Kasie, które zapragnęły być solenizantkami 13 lutego w przeddzień święta zakochanych. To świetna okazja by świętować imieniny i Walentynki w jednym czasie. Z kolei w marcu Katarzyny jest trzy razy. 9 marca jest dniem poświęconym w liturgii kościoła św. Katarzynie Bolońskiej a 24 św. Katarzynie Szwedzkiej oraz 22 marca. Prawdziwy wysyp imienin Kasi jest miesiąc kwiecień. Święto Kasi przypada na 1, 6, 17, 29, 30 kwietnia.

Jeśli chcemy wybrać dzień poświęcony świętej to właściwym będzie 29-ty dzień kwietnia kiedy kościół wspomina św. Katarzynę ze Sieny. Była ona włoską tercjarką i mistyczką. Jest także jedną z patronek Europy. Potem w maju data imienin Katarzyny to 9 dzień tego miesiąca a potem dopiero do Kasi możemy się udać z kwiatami i życzeniami we wrześniu 4 lub 15 września. Ta druga data jest szczególnie ciekawa, gdyż wedle tradycji kościelnej wspomina się św. Katarzynę Genueńską. Była ona córką wicekróla Neapolu, jest patronką Genui a od 1944 roku także opiekunką szpitali i chorych.

Jeśli natomiast interesuje nas wybór imienin w miesiącu październiku z racji obchodzonych w tym czasie urodzin to do wyboru mamy datę 25 października. Potem są jeszcze dwie daty do końca roku 25 listopada – święto św. Katarzyny męczennicy oraz 31 grudnia – kiedy to mamy wspomnienie liturgiczne św. Katarzyny Labouré. Ta druga data to jednocześni ostatni dzień roku i Sylwester, zatem podwójny powód do zabawy i świętowania. Niezależnie kiedy wybieramy się do Kasi na imieniny pamiętajmy o miłym prezencie i fajnych życzeniach, w których użyjmy zdrobnień imienia Katarzyna.