\

Imię dla dziewczynki i do bierzmowania

Zanim pojawi się na świecie długo wyczekiwany potomek, rodzice najpierw zastanawiają się czy to będzie chłopiec a może dziewczynka. Kiedy już wiadomo, można wybrać imię. Ale czy jest to tak łatwe zadanie jak mogłoby się wydawać? Filmowe sceny przedstawiające spory przyszłych rodziców, jak nazwać ich pociechę, to nie tylko fikcja, ale bardzo często realny obraz z naszych polskich domów. Dzisiaj polecamy klasyczne, z bogatą historią i dumnie brzmiące imię Katarzyna dla dziewczynki. Jest to imię o wielowiekowej tradycji i o religijnym charakterze za sprawą wielu świętych i błogosławionych jakie były nim obdarzone.

Biblijne znaczenie imienia Kasia, sprawia, że jest to idealny wybór jeśli chodzi o bierzmowanie. Utworzone od greckiego katharós znaczy tyle co czysty, bez skazy, dziewiczy, zatem jest bardzo pięknym imieniem dla dziewczynki. A wiadomo, że imię wybiera się dla dziecka na całe życie, dlatego warto poznać pochodzenie i znaczenie imienia Katarzyna. Zaleca się by przy okazji przyjęcia sakramentu bierzmowania wybrać imię, które noszone było przez wielką i zasłużoną osobę, oczywiście chodzi o jego wydźwięk religijny.

W historii zaistniało kilka znaczących kobiet o imieniu Katarzyna, które później zostały okrzyknięte świętymi. Z tej też przyczyny warto polecać swej córce by wybrała je do bierzmowania. Jakie powinno być uzasadnienie wyboru takiego imienia do bierzmowania? Otóż, pierwszym powodem jest święta Katarzyna Aleksandryjska, która zmarła śmiercią męczeńską w obronie wiary chrześcijańskiej. Miała zaledwie 18 lat, jest to więc doskonały wzór dla młodej osoby.

Inną świętą o tym imieniu była Katarzyna Szwedzka, patronka Szwecji, ochrony przed aborcją i poronieniem. W ikonografii przedstawiano ją z łania, jaka wedle legendy pomagała zachować jej dziewictwo. Również bardzo dobry przykład dla młodej dziewczyny na bierzmowanie. Nie tylko imię nadawane na chrzcie ma duże znaczenie, drugie i trzecie imię także nie powinno być wybierane z przypadku. Szukając uzasadnienia, można posiłkować się życiorysami nie tylko dwóch przedstawionych świętych, poza nimi było jeszcze wiele szlachetnych kobiet o imieniu Katarzyna świętych i błogosławionych, które zasłużyły się w życiu kościoła.