\

Kasia w różnych językach

W różnych językach, funkcjonują rozmaite imiona, jedne są typowe dla danego kraju inne mają charakter ogólnonarodowy. Katarzyna z pewnością jest jednym z takich imion. Używane praktycznie na całym świecie ma rozmaitą postać i wydźwięk. Niektóre formy są bardzo podobne dźwiękowo do naszej pięknej polskiej Katarzyny. Zatem rodzice różnych narodowości wybierają imię Katarzyna dla dziecka, a często także do bierzmowania.

Zdecydowanie najwięcej postaci tegoż imienia funkcjonuje w języku angielskim: Catherine, Catharine, Katherine, Katharine, Cathleen, Kathleen, Katrin, Kathryn, Katie, Kitty, Kate,Kat Katy, Cath, Cathy, Cate, Kati, Cassie, Kelly, Keisha. Niektóre z nich jednoznacznie wskazują na związki z nasza polską Kasią, jednak na słysząc niektóre z nich moglibyśmy się w ogóle nie domyślić. Bardzo podobnie brzmi Kaśka w języku bułgarskim: Ekaterina, Kata, Katerina, Katja, Kica, francuska Catherine czy też niemieckie: Katharina, Katherine, Katrin, Katarina, Kathrin.

Nieco zaskakująca może być forma włoska Katarzyny- Rina. Jest to z pewnością skrót o od Caterina, która to postać we Włoszech również jest używana. Równie rozpowszechniona Katarzyna jest w krajach sąsiadujących z Polską. W Czechcach: Kateřina, Katka, Káťa, Kačka, na Słowacji: Katarína, Katka, Karin, w Słowenii: Katarina, Katja, Katka, Katii. W Rosji skąd pochodziła słynna caryca Katarzyna również po dziś dzień, imię to jest często wybierane dla nowo narodzonych dziewcząt a brzmi i wygląda ono tak: Екатерина (Jekatierina), Катерина (Katierina), Катя (Katia).

Bardzo podobnie jest na Ukrainie Катерина (Kateryna), Катеринка (Katerynka), Катря (Katria), Катруся (Katrusia). Grecja skąd wywodzi się pierwotna forma imienia używa się form: Κατερίνα (Katerina) Αικατερίνη (Ekaterini), Κατινα (Katina). Na szczególną uwagę zasługują białoruskie Кацярына (Kaciaryna) i Катра (Katra). Fajnie też brzmi krótka postać duńska Trine czy macedońska Kata lub węgierska Kato. W Norwegii również nadaje się dziewczynkom imię o przyjemnej krótkiej formie Kari. Przytoczone imiona w większości przypominają naszą polską Katarzynę i są łatwe do wymówienia.