\

Patronka imienia – Św. Katarzyna

Choć mogłoby się wydawać, że nasza polska Kasia, to typowo polskie imię, jednak Katarzyna w innych językach, także funkcjonuje. Kobiety różnych narodowości je noszą. Ma ono w wielu przypadkach podobny wydźwięk i formę jak w języku polskim a czasami brzmi zupełnie inaczej. Popularność tego imienia przypisuje się jego pochodzeniu jak też znanym osobom, jakie w historii były nim obdarzone. Postaci takich było wiele: między innymi królowe i święte. Jedną z najbardziej znanych jest święta Katarzyna. Poświęcono jej wiele świątyń tak w Polce jak i w wielu innych krajach.

Dokładnie nazywana jest świętą Katarzyną Aleksandryjską. Uznaje się ją za świętą kościoła tak katolickiego, jak i prawosławnego. Była męczennicą, żyła krótko bo jedynie 18 lat. Urodzona jako córka króla Kustosa z Aleksandrii w Egipcie w roku 282, była osobą wykształconą i zamożną. Złożyła śluby czystości. Na śmierć została skazana za praktyki polegające na nawracaniu na wiarę chrześcijańską. Najpierw łamano ją kołem a następnie Katarzyna Aleksandryjska straciła życie poprzez ścięcie.

Życiorys świętej Katarzyny świadczy, iż złożyła ona ogromną ofiarę w obronie wiary, dlatego też szybko stała się świętą. Dzisiaj w Polsce mamy prawie 170 świątyń a w 1571 roku w Braniewie powstało zgromadzenie zakonne katarzynek. Dodatkowo święta ta widnieje na wielu polskich herbach. Z kolei jej męczeństwo przedstawiali na swoich obrazach tacy słynni autorzy jak: Rafael czy Caravaggio. Miejscem kultu świętej Katarzyny jest Góra Synaj, gdzie znajduje się kaplica jej poświęcona a obecnie jej ciało spoczywa na tejże górze w klasztorze św. Katarzyny.

Dzisiaj święta Katarzyna Aleksandryjska jest patronką Nowego Targu, Działdowa, uniwersytetu Sorbona i ogólnie uznawana jest za opiekunkę uniwersytetów, uczonych, nauczycieli, studentek i uczniów. Ponadto patronuje dziewicom i żonom z racji pochodzenia swego imienia. Jest opiekunką polskich kolejarzy, przewoźników, żeglarzy jak też szwaczek i krawcowych. Prośby o opiekę i pomoc mogą do niej kierować osoby cierpiące na ból głowy i gardła. W liturgii Kościoła katolickiego jej święto obchodzone jest 25 listopada.