\

Pochodzenie i znaczenie imienia

Kasia, imię bardzo popularne. Chyba nie ma osoby, która w kręgu swoich znajomych czy też rodzinnym nie mogła się pochwalić znajomością z Katarzyną. Wybierając takie imię dla swojej córki rodzice z pewnością zastanawiają się czy będzie do niej pasować, co oznacza itd. Ale czy my na co dzień używając go zastanawiamy się skąd pochodzi i jakie ma znaczenie? Być może nie, a warto taką wiedzę posiąść, choćby i po to by móc zabłysnąć w towarzystwie.

Otóż Katarzyna to imię pochodzenia greckiego. Dokładnie powstało od słowa katharós. Zatem etymologia imienia Kasia dowodzi, że osoba nią obdarzona jest czysta, bez skazy, dziewicza. W Polsce używane od wieku XIII, ma więc bardzo długą tradycję. Opiekunką tego imienia jest święta Katarzyna. Dowodem na nieprzemijający jego charakter jest fakt, że mimo upływu czasu i mód jakie panują jeśli chodzi o nadawanie imion staropolska Katarzyna jest wciąż na wysokim miejscu. Historia imienia Kasia jest długa toteż na początku jego forma była nieco inna niż ta obecnie używana. W średniowieczu najpierw była to: Kachna, Kata, Katarzena, Katerzena, Katerzyna, Katuszka. Nieco później ukształtowała nasza współczesna Katarzyna, od której zresztą dzisiaj tworzy się wiele zdrobnień i ciekawych często zabawnych form.

A jakie znaczenie przypisuje się imieniu dzisiaj i w jaki sposób charakteryzuje ono osobę noszącą je? Katarzynie przypisuje się cyfrę 6, która to oznacza harmonię i równowagę. Dziewczęta i kobiety o tym imieniu bywają pełne sprzeczności. Chcą być samodzielnie a jednocześni bardzo związane są z domem i rodziną. W życiu dorosłym wiodą poukładane i szczęśliwe życie, są wierne, dbają o dzieci i domostwo. Mimo wszystko jednak chwilowe kaprysy i zachcianki to ich druga natura.

Niejednokrotnie pierwsze spotkanie z Katarzyną sprawia, że osoba ta wydaje się oschła, zamknięta w sobie, ale to tylko pozory, ponieważ potrafi być bardzo towarzyska. Wedle niektórych humorystycznych charakterystyk imienia Katarzyna, jej przyszły partner i mąż powinien mieć tak idealne cechy, co jednocześnie sprawia, że znalezienie takiego ideału jest wręcz niemożliwe. Katarzyna na wesoło: lubi zamykać się w swojej szafie, lubi szukać kontaktu z duchami, robi to co lubi i nie przejmuje się innymi.