\

Sławne osoby noszące imię Katarzyna

Katarzyna jest imieniem funkcjonującym na polskim gruncie od stuleci. Aż trudno sobie wyobrazić, że jest używane niemalże od XII wieku, a wciąż robi furorę i tak chętnie rodzice nadają swoim córkom to imię Kasia. Imieniny Katarzyny odnaleźć można 16 razy w kalendarzu. Katarzynek jest w Polsce z pewnością bardzo dużo a wśród nich także wiele sławnych kobiet. Znamy je z różnych sfer życia a najwięcej chyba z kina, telewizji i sceny muzycznej.

Zanim jednak o współczesnych znanych Katarzynach, spójrzmy nieco w przeszłość. Z historii polskiej należy przytoczyć takie sławetne nazwiska jak Katarzyna Jagiellonka córka Zygmunta I Starego i królowej Bony, polskie królowe: Katarzyna Austriaczka, Katarzyna Leszczyńska, Katarzyna Habsburżanka. Ponadto dwie cesarzowe Rosji Katarzyna I i Katarzyna II Wielka, królowa angielska Katarzyna Aragońska oraz francuska władczyni Katarzyna Medycejska. Wystarczy spojrzeć jak wiele królewskich głów nosiło to wspaniałe i dumnie brzmiące imię. Być może nie jest to zbieg okoliczności.

Natomiast współcześnie tak wśród polskich gwiazd jak i zagranicznych jest wiele pań o imieniu Kasia. Lista jest bardzo długa. Wśród polskich aktorek najbardziej znane są Katarzyna Figura, Katarzyna Walter, Katarzyna Żak, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Bujakiewicz, Katarzyna Zielińska, Kasia Glinka, Katarzyna Ankudowicz, Katarzyna Cichopek czy Katarzyna Gniewkowska. Z kolei, z postaci pojawiających się w kinie zagranicznym bardzo dobrze znane są Catherine Deneuve, Catherine Zeta Jones, Kate Beckinsale, Kate Winslet, Katie Holmes, Katherine Hepburn.

A to przecież nie koniec mamy wiele znanych piosenkarek o imieniu Kasia: Kasia Sobczyk, Katarzyna Cerekwicka, Katarzyna Dąbrowska, która jednocześnie jest aktorką, Katarzyna Gertner, Katarzyna Groniec, Kasia Kowalska, Kasia Nosowska, Kasia Stankiewicz i Kasia Wilk. Trzeba też wspomnieć o znanych Katarzynach z kategorii sławne kobiety sportu. Są nimi: Katarzyna- Bachleda- Curuś- panczenistka, siatkarki: Katarzyna Gajgał- Anioł, Katarzyna Styskal, Katarzyna Ponikwia – biathlonistka. Ponadto sławna prezenterka telewizyjna Katarzyna Dowbor i artystka kabaretowa o bardzo szerokim uśmiechu i niepowtarzalnej urodzie scenicznej Katarzyna Pakosińska.