\

Zdrobnienia, skróty, przezwiska

Chyba wszyscy lubimy jak inni zwracają się do nas w miły sposób. Pytanie tylko jaki to sposób? Przede wszystkim używamy zdrobnień, by podkreślić więź z drugą osobą, wyrazić uczucia jakie żywimy w stosunku do niej i pokazać, że darzymy daną osobę dużą sympatią. Większość polskich imion daje się zdrabniać, dzięki czemu, także możemy użyć krótszej formy a na dodatek przyjemnej dla tego do kogo się zwracamy.

Jeśli można połączyć te dwie rzeczy jest wspaniale. Katarzyna jest imieniem klasycznym, w swojej normalnej formie brzmi bardzo dostojnie i dumnie, ale do koleżanki lub córki mówimy nieco inaczej. W jaki sposób? Jak można zdrabniać Katarzynę i czy tylko zdrobnienia są fajne i miłe dla ucha? Otóż imię Katarzyna greckiego pochodzenia bywa dzisiaj zastępowane najczęściej Kasią. I ta forma zdecydowanie dominuje, ale jest wiele innych miłych zdrobnień jak Kasiaczek, Kasiunia, Kasiulka, Kasiczka, Kasineczek, Kasik, Kasiuleńka, Kasiunia, Kasiątko, Kasiutka, Katarinka a okazuje się, że tradycyjną Katarzynę możemy nieco przerobić na Katarzynkę i już będzie przyjemniej.

Ale czy każda Kasia lubi kiedy się ją zdrabnia? Niektórzy wręcz na odwrót nie znoszą kiedy się do nich zwraca zdrabniając ich imię. Czasami więc lepiej zwrócić się do kogoś takiego po prostu Kaśka. Inne formy to Kaka, Kas, Kasica, Kasicina, Kasiowa, Kasioł, Katarzyn, Kasica, Kasiula, Kyta, Kyśka. Zgrubienia także mogą być przyjemne, wszystko zależy od upodobań, a jeśli jest się z kimś blisko to można pozwolić sobie na używanie przezwisk lub ksywek utworzonych od imienia Katarzyna czy Kasia. Przykładem będą: Kacza, Kajka, Kajak, Kajtuś, Kalesiara, Kasika, Kasilda, Kasza, Kaszana, Kaszanka, Kaszek, Kaszija, Kaszja, Katara, Katoczek, Kaśkers, Kiti, Kitty, Kocyś, Kosia, Kotulka, Kotunia.

Za to Katarzyna bywa częstą bohaterką powiedzeń i aforyzmów o Kaśce. Tak naprawdę inwencja w tworzeniu zdrobnień, zgrubień, ksywek i przezwisk od imienia Katarzyna pozwala stworzyć masę ciekawych. Trzeba przyznać, że to dobry materiał do wymyślania rozmaitych form także tych pochodzących od obcojęzycznych odmian tego imienia. Tutaj przytoczyć można Kati, Kell, Kiti, Cati a w piśmie oryginalnie zaprezentują się K10, K2, K8, KH, Kasiex, Kasix, Kejti, Qatarinka, Kasiorex.